ANDREW SORIA


Yok olması asla mümkün olmayan POP’un varlığı devam ettiği sürece gözümüze sokacağı bir teknik varsa o da: kolaj! Oldschool teknikleri bi’ kenara bırakıp dijital çağın hakkını veren bir isim Andrew Soria. Sürreal kolajların sahibi Miamili sanatçı, şehir mimarisine olan ilgisi ile peşinden sürüklendiği fotoğraf tutkusunun mahsülleri olan orijinal fotoğraflarına yüklü miktarda Photoshop dozuyla müdahale ediyor. Sert ve keskin renklere sahip karikatüristik bir hava yaratan Andrew için Shepherd Fairey ve Chor Boogie gibi isimlerle çalışmak da büyük şans. POP soruları için O’nu es geçemezdik!

Herkesin bir POP tanımı var. Seninki nedir?

POP’un referanslarını toplumda ‘trend’ olandan aldığını sanıyorum. Trend’ler geçici ama tarihi gelişim anlamında büyük rol oynuyorlar. Klasik olanla kitsch olan arasında ince bir çizgi var. Klasik çekiciliği olana dikkatimi vermeyi tercih ediyorum

POP Tanrın kim? Onunla bir gün geçirebilseydin ne/neler yapardın? 

POP’un günümüzdeki en iyi yönlerinden biri de sayılamayacak kadar çok yeteneği gün yüzüne çıkartması. Sadece birini işaret etmek biraz güç çünkü birçok sanatçı ve fotoğrafçıdan ilham alıyorum. Keşke onların sanat pratiklerinden bir şeyler öğrenebilsem. 

Eğer POP kültüründen bahsediyorsak herşey bu kültürün bir parçası olabilir. Peki bu noktada moda ve sanat ilişkisini POP içeriği bakımından nasıl değerlendirirsin? 

POP ve moda el ele ilerliyor. Diğer açıdan modanın kendi yarattığı bir sanatı da var. Ben hepsine varım ve sanat-moda işbirliklerine de saygı duyuyorum. 

Ve klişe geliyor: ‘Bir gün herkes 15 dakikalığına ünlü olacak’. Günümüzdeki geçerliliği için sevgili Andy’e söylemek istediklerin neler? Sence Andy hala haklı mı yoksa 2016 yılında kendi jenerasyonumuz olarak bu klişeyi çoktan geçip yenisini yarattık mı? 

Bunun önümüzdeki yeni ‘şey’ olduğuna eminim. Trendler kendi içinde bir çemberde hareket ediyor. Şüphesiz bizler de yeni ve eski trend’lerin içinde dönerek bunu canlı tutacağız. tıpkı şuan gördüğümüz gibi, 80’lerin sonu ve 90’ların başındaki trend’ler geri döndü. 

İşlerindeki POP kodların neler? Hangi detaylar işlerininin yüzünü POP sanata döndürüyor? 

Bazı işler diğerlerine nazaran daha kavramsal. Bunları mantıklı bulduğum küçük kişisel detaylar üzerine kuruyorum. Geri kalan detaylar da politik veya kültürel anlamlar içerebiliyor. Aslında hepsi bi’ kenara izleyicinin kendi kararına bırakıyorum. 

Kitsch ve POP yan yana aynı koltuğu paylaşıyor diyebilir miyiz? Neden?

Kesinlikle! İkisi de olan bitenlerden mimikler edinerek ve ünlüleri kullanarak ve bunu geliştirerek takip ediyor. Kritik olan konsept. Bu noktada orijinal fikirlerin yaratılmasına ihtiyaç olmadığına inanıyorum. Yine de dönüştürmek, inşa etmek ve toplumla bağlantısı olacak şekilde sunmak gerek. 

Birini ya da bir durumu ‘troll’lemek yeni POP mu? 

‘Troll’ yeni bir olay. O yüzden pek POP olduğunu düşünmüyorum. Sosyal medya bizlere geniş kitlelere ulaşma imkanı veriyor. Bir yandan inanılmaz bir şey ama malesef bu ayrıcalığı suistimal etmek isteyenler de var. 

1912’de Marcel Duchamp tarafından yapılan ‘Pisuar’ sanat dinamiklerini değiştirip hayatımıza ready-made terimiyle girdi ve birçok kapalı kapı aralanmış oldu.1956’da Richard Hamilton’la cut&paste kolaj tekniğinden söz eder olduk. Ve yıl 2016, sence şuan sanat anlamında neredeyiz? 

Teknolojinin avantajı ile inanılmaz sürreal çalışmalar yaratabiliyoruz. Photoshop sanatımı oluşturmak için inanılmaz bir yardımcı. Hala klasik eğitim veren okullar varama onlar da teknoloji ve gelenekseli birleştiriyor. 10 yıl sonra nasıl bir şekil alacağını görmek için heyecanlanıyorum. 

POP’un doğurduğu sonuçlardan bir tanesi de herşeyi olabildiğince hızlı tüketmek. Dolasıyla bu şuursuzca tüketimi hayatlarımızda her geçen gün daha da tamamlarken bizi bir sonrasında neler bekliyor? 

Kim bilir...Tüketimin verdiği zararlarının yansımasının ne kadar fazla olduğunu görüyoruz. Kendimize ve topluma karşı etkilerine karşı biraz daha sorumlu davranmalıyız. Sanat yaratmanın sadece duygusal bir bağla dışavurmanın harici çevremiz ve bizimle ilgili olan gerçeklerle de ilgili bir yol olması gerek.


KİM...sana ilham verir?  Dean Bradshaw, Dean West, Formento + Formento, Shag, Nadia Lee 

KİMİNLE...işbirliği yapmak istersin? Olabilen herkesle! 

NEREDE...işlerinin sergilenmesini istersin? Bu aralar çok ilgimi çeken, Thinkspace, Corey Helford ve Copro galerileri oldu.

NE ZAMAN...yalnız kalman gerektiğini fark edersin? Özel bir zaman söyleyemem, büyüdükçe daha çok yalnız kalmak iyi geliyor. Benzer yazılar